||

Efekt zerowej ceny, czyli jak „za darmo” zwiększa przychody.

Wiesz, że darmowe oferty mogą zwiększyć sprzedaż? Tak! Oferując coś bezpłatnie, możesz zwiększyć swoje przychody. Jeśli prowadzisz biznes online, sprzedajesz produkty cyfrowe lub usługi, koniecznie musisz poznać tajemnicę efektu zerowej ceny. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie wykorzystać ten psychologiczny trik, aby zwiększyć sprzedaż i zadowolenie klientów.


Psychologia darmowych ofert w biznesie online.

Badania pokazują, że oferty z bezpłatnym elementem mogą zwiększyć sprzedaż produktów czy usług. Kluczem jest słowo „darmowy”. Jak to działa? Ludzie instynktownie traktują możliwość zyskania czegoś za darmo jako okazję, której nie chcą stracić i nawet jeśli ta okazja niesie za sobą jakieś koszty, ale nienazwane wprost. 

Efekt zerowej ceny.

Kiedy do wyboru mamy dwa podobne produkty różniące się jedynie ceną, jesteśmy w stanie zapłacić więcej, mając nadzieję na lepszą jakość. Okazuje się jednak, że gdy na horyzoncie pojawia się produkt za darmo, nasze skłonności przechodzą na drugi biegun. Nazywa się to efektem zerowej ceny.

Przykład? Allegro czy Amazon w swojej płatnej subskrypcji wprowadzają bezpłatne przesyłki. Przesyłki nie są oczywiście całkowicie bezpłatne (aby mieć ich możliwość, trzeba najpierw dokonać rocznej opłaty), ale korzyść płynąca za słowem „darmowe” nie pozostaje obojętna. 

Powoduje to nawet dokupienie kolejnej rzeczy, aby suma w koszyku była większa, a wysyłka darmowa!

efekt zerowej ceny
Image by freepik on Freepik

3 sposoby na wykorzystanie efektu darmowej ceny w biznesie online.

#1 Zaproponuj bezpłatną zajawkę swoich produktów lub usług.

Oferta bezpłatnych próbek tego, co masz w ofercie, to świetny sposób na budowanie zaufania i lojalności klientów. Zaproponowanie darmowej konsultacji, próbnego okresu lub demonstracji produktu może przekonać potencjalnych klientów do zakupu pełnej usługi. Darmowe usługi to magnes na klientów. Chcą zobaczyć, jak coś wygląda od środka, a potem… korzystać dalej, aby tego nie stracić!

#2 Uwzględnij darmową ofertę, ustalając ceny.

Bezpłatne materiały nie oznaczają tego, że na nich nie zarobisz. Możesz dostosować ceny tak, aby ich koszty były uwzględnione w ogólnej ofercie. Klienci bardziej cenią produkt za 150 zł z darmowym pdf-em niż ten sam produkt za 130 zł i pdf za 20 zł jako osobny produkt. Zaoferuj coś jako bonus do swojej oferty, a to zwiększy jej wartość w oczach Twojego potencjalnego klienta. Jak? Na przykład jeśli cena Twoich konsultacji do tej pory wynosiła 160 zł, podnieś ją do 200 zł i dodaj darmową checklistę działań, które warto wdrożyć po spotkaniu z Tobą. 

efekt zerowej ceny
Image by freepik on Freepik

#3 Podkreśl to, co darmowe.

Upewnij się, że darmowe produkty czy usługi są dobrze widoczne w Twojej ofercie lub na stronie sprzedażowej. Wyraźne kolory, banery czy pop-upy przyciągną uwagę. Dobrze jest także przedstawić ten sam produkt w różnych wariantach cenowych, np. BASIC, PREMIUM i VIP. 

  1. Określona przez Ciebie wartość produktu (uwzględniająca wartość bonusów) niech przedstawia się np. w planie PREMIUM – i to właśnie w nim podkreśl to, co darmowe. 
  2. Obniż nieco ofertę i usuń bonusy w pakiecie BASIC
  3. Do pakietu VIP dodaj coś jeszcze i zwiększ bazową cenę o dokładną wartość tego dodatku. 

Większość klientów decyduje się na ten środkowy wariant. Dzięki darmowym dodatkom uznają go za najbardziej atrakcyjny.Potrzebujesz wsparcia w zbudowaniu strategii marketingowej lub przygotowaniu ścieżki klienta? Mogę Cię wesprzeć.
Osobista Partnerka Biznesowa

To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.

Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.

Opieka i wsparcie na 100%.

Podobne wpisy