strategia biznesu
|

Bez tych trzech czynników nie zaczynaj swojego biznesu online

Ten artykuł przeczytasz w 5,2 minuty 🔥


W mojej codziennej pracy spotykam się z wieloma osobami, które dopiero myślą o zakładaniu biznesu lub zrobiły ten pierwszy krok i próbują wystartować ze swoją firmą. Zauważyłam wśród nich powtarzające się schematy, które mogą decydować o porażce lub sukcesie ich pomysłu. Dlatego chcę opisać 3 czynniki, które są bardzo ważne na początku swojej drogi jako przedsiębiorca, niezależnie od rodzaju biznesu.

Brak analizy rynku i konkurencji

To już chyba jest standard. Bardzo mało osób zabiera się za analizę rynku, na którym chce działać. Ja też ten błąd popełniłam i wiem, jakie mogą być tego konsekwencje. Niewiedza o tym, co się dzieje w otoczeniu, gdzie chcesz sprzedawać swoje produkty czy usługi, sprawia, że nie będziesz mieć świadomości o realnych potrzebach Twoich odbiorców, będzie Ci ciężko stworzyć skuteczny plan marketingowy oraz nie będziesz się dobrze pozycjonować na rynku. 

Dzięki analizie rynku zyskujesz lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów, co jest niezbędne do opracowania skutecznych strategii marketingowych oraz ofert produktów lub usług. W dalszym kroku umożliwi Ci to zidentyfikować luki i nisze, które można wykorzystać do rozwoju biznesu. 

Ocena konkurencji pozwala zrozumieć mocne i słabe strony konkurencji, dzięki czemu można opracować strategie, które wyróżnią Cię na rynku i zyskają przewagę nad konkurencją (czyli Twoje pozycjonowanie na rynku). Co więcej,  pozwala to wychwycić potencjalne zagrożenia i ryzyka związane z Twoim biznesem, pozwalając lepiej sprostać tym wyzwaniom. 

Zero kontaktu z potencjalnych klientem

Masz pomysł na produkt oraz usługę i wydaje Ci się, że jest to rewelacja. Takiego produktu nie było jeszcze na świecie! Nikt takiej usługi nie oferuje… No tak, może to i prawda. Ale… Sprawdź, czy jest to naprawdę potrzebne. Nic tak nie frustruje, jak rozpoczęcie biznesu, przygotowanie swojego produktu, inwestycje w stronę internetową, a potem… nikt nie chce kupić! 

Strategia biznesu

Badanie potrzeb klientów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy, ponieważ pozwala zrozumieć potrzeby i oczekiwania klientów. Dzięki temu jesteś w stanie dostosować Twoją ofertę do zapotrzebowania rynku i zapewnić klientowi to, czego chce. Pamiętaj, aby nie budować firmy na ofercie, którą Ty chcesz mieć, ale której oczekują Twoi klienci.

Największą wartością nawiązywania kontaktu z odbiorcami jest budowanie trwałych relacji z nimi.  Klienci dzięki temu czują, że ich potrzeby są brane pod uwagę i traktowane poważnie. Uważam, że jest to największa wartość, jaką możesz wynieść z badania potrzeb klientów. Jest to jednak proces czasochłonny i wymaga Twojego zaangażowania. Już nie sprawdzają się pięciominutowe ankiety, w których odbiorcy odpowiadają na Twoje pytania. W 2023 roku musisz zbliżyć się do Twojego klienta, stać się jego znajomym. Nie ma tutaj mowy o anonimowości. 

Brak podstawowej wiedzy o biznesie

Niektórym się udało. To fakt. Ale w większości przypadku nie uda Ci się wystartować, jeśli nie będziesz mieć podstawowej wiedzy z zakresu prowadzenia biznesu. Ja idę o krok dalej. Moim zdaniem musisz mieć też wiedzę techniczną, choćby w podstawowym zakresie. Musisz rozumieć procesy prawne, finansowe, sprzedażowe czy marketingowe. Szybkie pytanie: Różnica między przychodem a dochodem? 

I nie chodzi tutaj o to, że masz sam zajmować się księgowością w firmie, ale o to, aby rozumieć, czym jest i po co służy Ci księgowość. Nie musisz być specjalistą od mediów społecznościowych, ale musisz rozumieć, po co Ci ten kanał oraz co chcesz i w jaki sposób w nim osiągnąć. 

Po co Ci podstawowa wiedza techniczna? Aby nie być w 100% zależnym od innych osób. Wiadomo, nie musisz zrobić sobie strony internetowej, ale naucz się dodawać wpis na bloga czy aktualizować wtyczki. I to nie znaczy, że musisz to robić. Deleguj, i to jak najwięcej! Ale jak ktoś z podwykonawców będzie chory, to Twój biznes nie stanie w miejscu. I dlatego też deleguj, aby Twój biznes działał bez Ciebie. Tylko zrozum, co się w nim dzieje 🙂 

Powyższe wnioski wyciągnęłam na podstawie pracy z różnymi klientami. Oczywiście filarów biznesu jest dużo więcej, ale ja preferuję metodę małych kroków. Według mnie te trzy czynniki to takie podstawy podstaw. Bez nich ani rusz! 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozpoczęciu z biznesem online lub przygotowanie strategii biznesu lub marketingowej, to zapraszam do kontaktu, Umów się najpierw na bezpłatną konsultację tutaj. 

Podobne wpisy