strategia biznesu
|

Bez tych trzech czynników nie zaczynaj swojego biznesu online

Ten artykuł przeczytasz w 5,2 minuty 🔥


W tym artykule chcę Ci przedstawić powtarzające się wzorce, które obserwuję w pracy z początkującymi przedsiębiorcami, istotne dla ich przyszłego sukcesu

W mojej codziennej pracy spotykam się z wieloma osobami, które dopiero myślą o zakładaniu biznesu lub zrobiły ten pierwszy krok i próbują wystartować ze swoją firmą. Zauważyłam wśród nich powtarzające się schematy, które mogą decydować o porażce lub sukcesie ich pomysłu. Dlatego chcę opisać 3 czynniki, które są bardzo ważne na początku swojej drogi jako przedsiębiorca, niezależnie od rodzaju biznesu.

To już chyba jest standard. Bardzo mało osób zabiera się za analizę rynku, na którym chce działać. Ja też ten błąd popełniłam i wiem, jakie mogą być tego konsekwencje. Niewiedza o tym, co się dzieje w otoczeniu, gdzie chcesz sprzedawać swoje produkty czy usługi, sprawia, że nie będziesz mieć świadomości o realnych potrzebach Twoich odbiorców, będzie Ci ciężko stworzyć skuteczny plan marketingowy oraz nie będziesz się dobrze pozycjonować na rynku. 

Dzięki analizie rynku zyskujesz lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów, co jest niezbędne do opracowania skutecznych strategii marketingowych oraz ofert produktów lub usług. W dalszym kroku umożliwi Ci to zidentyfikować luki i nisze, które można wykorzystać do rozwoju biznesu. 

Ocena konkurencji pozwala zrozumieć mocne i słabe strony konkurencji, dzięki czemu można opracować strategie, które wyróżnią Cię na rynku i zyskają przewagę nad konkurencją (czyli Twoje pozycjonowanie na rynku). Co więcej,  pozwala to wychwycić potencjalne zagrożenia i ryzyka związane z Twoim biznesem, pozwalając lepiej sprostać tym wyzwaniom. 

Masz pomysł na produkt oraz usługę i wydaje Ci się, że jest to rewelacja. Takiego produktu nie było jeszcze na świecie! Nikt takiej usługi nie oferuje… No tak, może to i prawda. Ale… Sprawdź, czy jest to naprawdę potrzebne. Nic tak nie frustruje, jak rozpoczęcie biznesu, przygotowanie swojego produktu, inwestycje w stronę internetową, a potem… nikt nie chce kupić! 

Strategia biznesu

Badanie potrzeb klientów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy, ponieważ pozwala zrozumieć potrzeby i oczekiwania klientów. Dzięki temu jesteś w stanie dostosować Twoją ofertę do zapotrzebowania rynku i zapewnić klientowi to, czego chce. Pamiętaj, aby nie budować firmy na ofercie, którą Ty chcesz mieć, ale której oczekują Twoi klienci.

Największą wartością nawiązywania kontaktu z odbiorcami jest budowanie trwałych relacji z nimi.  Klienci dzięki temu czują, że ich potrzeby są brane pod uwagę i traktowane poważnie. Uważam, że jest to największa wartość, jaką możesz wynieść z badania potrzeb klientów. Jest to jednak proces czasochłonny i wymaga Twojego zaangażowania. Już nie sprawdzają się pięciominutowe ankiety, w których odbiorcy odpowiadają na Twoje pytania. W 2023 roku musisz zbliżyć się do Twojego klienta, stać się jego znajomym. Nie ma tutaj mowy o anonimowości. 

Niektórym się udało. To fakt. Ale w większości przypadku nie uda Ci się wystartować, jeśli nie będziesz mieć podstawowej wiedzy z zakresu prowadzenia biznesu. Ja idę o krok dalej. Moim zdaniem musisz mieć też wiedzę techniczną, choćby w podstawowym zakresie. Musisz rozumieć procesy prawne, finansowe, sprzedażowe czy marketingowe. Szybkie pytanie: Różnica między przychodem a dochodem? 

I nie chodzi tutaj o to, że masz sam zajmować się księgowością w firmie, ale o to, aby rozumieć, czym jest i po co służy Ci księgowość. Nie musisz być specjalistą od mediów społecznościowych, ale musisz rozumieć, po co Ci ten kanał oraz co chcesz i w jaki sposób w nim osiągnąć. 

Po co Ci podstawowa wiedza techniczna? Aby nie być w 100% zależnym od innych osób. Wiadomo, nie musisz zrobić sobie strony internetowej, ale naucz się dodawać wpis na bloga czy aktualizować wtyczki. I to nie znaczy, że musisz to robić. Deleguj, i to jak najwięcej! Ale jak ktoś z podwykonawców będzie chory, to Twój biznes nie stanie w miejscu. I dlatego też deleguj, aby Twój biznes działał bez Ciebie. Tylko zrozum, co się w nim dzieje 🙂 

Powyższe wnioski wyciągnęłam na podstawie pracy z różnymi klientami. Oczywiście filarów biznesu jest dużo więcej, ale ja preferuję metodę małych kroków. Według mnie te trzy czynniki to takie podstawy podstaw. Bez nich ani rusz! 
Potrzebujesz wsparcia w reorganizacji Twojego biznesu tak, aby zarabiał? Mogę Cię wesprzeć 👉 Osobista Partnerka Biznesowa

To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.

Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.

Opieka i wsparcie na 100%.

Podobne wpisy