Pozytywne nastawienie w szukaniu klientów
|

Szukaj swoich klientów z pozytywnym nastawieniem!

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut 🔥


Podczas poszukiwania pierwszych zleceń skupiasz się na tym, aby Twoja oferta była idealna? Nieustannie przeglądasz strony i grupy, w których mogą ogłaszać się potencjalni klienci? Wysyłasz dziesiątki maili dziennie? I cisza??? Może to bardzo demotywować i prowokować uczucia frustracji! Dlatego, nie zapomnij o pozytywnym nastawieniu podczas szukania zleceń czy potencjalnych klientów! Każda początkująca freelancerka przeszła tę drogę. W pewnym momencie przychodzą negatywne myśli i zwątpienie, czy warto iść tą drogą. Z moich obserwacji wynika, że bardzo ważne w tym wszystkim jest utrzymanie motywacji oraz niepoddanie się negatywnym emocjom. Przedstawiam Ci parę moich sposobów, które pomogły mi przejść przez ten okres z pozytywnym nastawieniem.

Wyznacz realistyczne cele

Stawianie sobie celów niemożliwych do realizacji to najgorsze, co możemy zrobić. Gdy wymyślisz sobie, że będziesz wysyłać 50 ofert dziennie, to pewnie zrezygnujesz po j2 czy 3 dniach. Takie „ambitne” cele, zamiast zachęcać do działania, przynoszą odwrotny skutek. Warto wyznaczyć sobie cele, które są realne i możliwe do osiągnięcia. Co możesz zrobić? Np. zacznij od wysyłania określonej ilości zgłoszeń w ciągu tygodnia lub miesiąca (np. 5 dziennie). Pamiętaj o tym, aby nie przesadzać. Czy naprawdę będziesz w stanie wysyłać więcej? To ma być realistyczny cel. Uważam, że lepiej mniej niż więcej. Podjęcie małych kroków może przynieść wielkie rezultaty.

Dbaj o organizację swojej pracy

Dobra organizacja to kluczowy czynnik sukcesu. Ustalenie systemu, w którym będziesz kontrolować stan wysłanych ofert współpracy, liczbę odpowiedzi potencjalnych klientów, liczbę rozmów wstępnych itd. pozwoli Ci być na bieżąco i nie czuć się przygniecionym ilością pracy. Tutaj wystarczy prosty arkusz kalkulacyjny.

Dodatkowo warto sobie zorganizować stały czas w ciągu dnia na „szukanie klientów”. To może być pół godziny dziennie przy porannej kawce. Albo właśnie wieczorna godzina przy herbatce. Zrób z tego stały program dnia. I dodaj przyjemny dodatek do tego, jak kawka, herbata, Twoja ulubiona muzyka 🙂

Nawiązuj kontakty

Networking daje możliwość budowania i rozwijania wartościowych relacji zawodowych. Dlatego warto dołączyć  do grup na Facebooku czy Linkedin, rozmawiać z innymi kobietami, korzystać ze wskazówek osób z branży i brać udział w dedykowanych wydarzeniach. To także element swojej promocji i pozyskiwania klientów. Nawiązuj kontakty w przyjemny dla Ciebie sposób. Nie rób nic na siłę. Nie bądź sztuczna. Nie musisz być duszą towarzystwa, wystarczy parę wartościowych kontaktów.

Twórz rutynę

Home office narzuca nam konieczność stworzenia rutyny, dzięki której pozostaniemy produktywni a nasza praca efektywna. Tworzenie swojej rutyny daje poczucie bezpieczeństwa i pewności, że wiesz, co robisz. Wspominałam o tym wyżej. Rutyna wiąże się z wykonywaniem tych samych działań. Nie musi to być nudne. rób z tego przyjemny czas.

Skup się na swoich umiejętnościach i osiągnięciach

Potraktuj swoją ofertę jako własną wizytówkę. Opłaca się poświęcić jej więcej czasu i ulepszać co jakiś czas. Przeanalizuj dotychczasowe doświadczenie i zadaj sobie pytania: “Co osiągnęłaś w swojej karierze?”, “Jakie umiejętności nabyłaś i jak możesz je wykorzystać do pracy zdalnej?”. Skup się na mocnych stronach i znajdź w nich zastosowanie. Patrz na siebie przychylnym okiem. Nie oceniaj się. Nie bądź zbyt krytyczna. Szukaj jak najwięcej mocnych stron, swoich talentów oraz umiejętności.

Dbaj o siebie

Pamiętaj o swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Nie daj się pochłonąć poszukiwaniu pracy zdalnej. Ćwicz, dbaj o regularne i zbilansowane posiłki, nie rezygnuj z pasji na rzecz poszukiwań. Dzięki zachowaniu odpowiedniego balansu w życiu poszukiwania mogą okazać się bardziej efektywne.

Bądź cierpliwa

Obecnie znalezienie odpowiedniego zlecenia czy pracy jest utrudnione. Możesz poczuć się sfrustrowana tym, ile czasu to zajmuje. Warto zachować cierpliwość, dbać o pozytywne nastawienie i pamiętać o poprzednich wskazówkach. Jeżeli będziesz systematyczna w swoich działaniach, twoja praca przyniesie efekty.

Bądź proaktywna

Częsty błąd popełniany przez osoby poszukujące pracy zdalnej to ograniczanie się do wyspecjalizowanych stron kierowanych do osób z branży. Warto jednak zajrzeć na media społecznościowe, takie jak Twitter, Facebook czy Linkedin lub serwisy ogólnobranżowe. Pamiętaj o tym, aby się pokazać w Internecie. Klienci nie wiedzą, że istniejesz, więc warto udzielać się w podcastach, live’ach, wywiadach, chodzić na spotkania networkingowe czy mastermindy. Uważam, że moja proaktywna postawa jest kluczem mojego sukcesu. Jeśli potrzebujesz wsparcia na początkowej drodze poszukiwań jako freelancerka, to zapraszam Cię na konsultacje TUTAJ.

Podobne wpisy