kryzys
|

Czy warto teraz zaczynać biznes?

Ten artykuł przeczytasz w 4,3 minuty 🔥


W tym artykule chcę Ci przedstawić moje spostrzeżenia z webinaru, gdzie omawiam, czy warto zakładać biznes w obecnych niepewnych czasach.

14 października prowadziłam webinar dla wirtualnych asystentek „Przygotuj się na kryzys, Wirtualna Asystentko”. Skąd taki pomysł? Zapytałam moją społeczność na Instagramie, jaki temat jest obecnie palący. Większość chciała posłuchać o tym, czy ma sens zakładanie działalności, czy w ogóle biznesu, w obecnych czasach. Niestety, mamy teraz (jesień 2022 roku) czasy kryzysu, panuje duża inflacja, wzrost cen i przyszłość jest niepewna. Chcesz poznać mój pogląd, czy warto zaczynać biznes? Jakie rozwiązania widzę na horyzoncie? W tym artykule chcę Ci przedstawić moje spostrzeżenia z webinaru 'Przygotuj się na kryzys, Wirtualna Asystentko’, gdzie omawiam, czy warto zakładać biznes w obecnych niepewnych czasach

Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż u klientów jest mniejsza, więc niektóre biznesy nie „kręcą się” tak jak wcześniej. Są branże, które mają wzrost sprzedaży, ponieważ jest popyt na dane produkty, czy usługi. Ale są również takie branże, które nie są aż tak ważne, priorytetowe w czasach kryzysu i odnotowują spadek popytu na swoje usługi czy produkty. 

Nie dam Ci konkretnej odpowiedzi: „tak, zakładaj”, albo „nie, nie zakładaj” biznesu. To zależy od okoliczności i warunków, które musisz sama przeanalizować. Wiem jedno: założenie biznesu i jego utrzymanie jest teraz dużo trudniejsze niż rok, czy półtora roku temu, bo ludzie nie kupują tak chętnie. Rok temu próg wejścia w biznes online był niski. Jak ktoś miał dobry pomysł na produkt czy usługę, to nawet bez dużego marketingu mógł je dobrze sprzedać. Teraz, oprócz samego produktu czy usługi, trzeba jeszcze sprzedać wartość dodatkową, wykorzystując swoje kompetencje twarde i miękkie. Trzeba stworzyć usługi czy produkty, które naprawdę przydadzą się klientom. 

Zauważam jedną rzecz:  klienci już nie oddelegowują wszystkich zadań, co wcześniej. Rok temu delegowali każdą drobnostkę, której nie chciało się robić (mimo iż to umiał), bo zamiast tego mogli np. iść na spacer czy zająć się innymi sprawami w biznesie. Mieli pieniądze na oddelegowanie zadań.

Obecnie wyraźnie widać, że klienci bardziej myślą nad tym, co oddelegować. Jeśli są w stanie coś zrobić sami i to umieją, to sami to zrobią, ponieważ liczą się z każdym groszem oraz z tym że ich sprzedaż nie jest tak wysoka, jak wcześniej. Jest to logiczne: mogą mniej wydać, bo mniej zarobili.

Dobrą wiadomością jest to, że klienci i tak będą potrzebowali do współpracy asystentki. Tylko pamiętaj, że nie wszystkie umiejętności teraz będą tak popularne, jak jeszcze parę miesięcy temu. Nie wszystkie usługi będą się tak dobrze sprzedawać, jak wcześniej. Takie rzeczy, które każdy może zrobić, gdzie próg wejścia jest bardzo niski, to są rzeczy, gdzie klienci sami mogą sobie ogarnąć. Nie mając tak dużo pieniędzy, zrobią to kosztem swojego czasu.

Gdzie widzę szansę dla wirtualnej asystentki? W usługach bardziej specjalistycznych, bardziej zaawansowanych, często technicznych. Klienci będą potrzebowali pomocy specjalisty, gdy nie będą mieli czasu, albo gdy zadania będą zbyt skomplikowane i czasochłonne. To na pewno będzie dalej się kręciło i na pewno na takie usługi będzie zapotrzebowanie. 

Uważam, że takim usługami będą: obróbka wideo, montaż podcastu, copywriting sprzedażowy, różnego rodzaju automatyzacje (sekwencji mailingowej czy zakupu w e-commerce), wsparcie przy lejkach marketingowych i kampaniach sprzedażowych.

I bardzo ważna rzecz na koniec: trzeba mieć świadomość, że teraz są inne warunki wejścia do biznesu online. Przemyśl to, dokonaj analizy swoich zasobów i możliwości. Nie rzucaj się na głęboką wodę. Ja bym teraz nie zakładała biznesu, nie mając zabezpieczenia finansowego, przynajmniej na pół roku do przodu. Poduszka finansowa to must have w dzisiejszych czasach.

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów i moich tipów, jak zarządzać swoim biznesem w czasach kryzysu, w sklepie znajdziesz nagranie webinaru, w którym zdradzam, w jaki sposób to wszystko sobie zorganizować. Daję też wiele innych wskazówek, jak sobie poradzić w czasach kryzysu. Uczestnicy webinaru byli z niego bardzo zadowoleni i wyciągnęli wiele wartościowych wskazówek.

Wierzę, droga wirtualna asystentko, że skoro to czytasz, to chcesz wziąć los w swoje ręce i nie dać się złym czasom. Mocno Ci kibicuję!
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w swoim biznesie, to mam dla Ciebie ofertę, której nie ma na rynku 👉 Osobista Partnerka Biznesowa

To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.

Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.

Opieka i wsparcie na 100%.

Podobne wpisy