Savoir-vivre w biznesie online
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut ?
Biznes online rządzi się swoimi prawami, ale nie jest wolny od zasad. Poznaj savoir-vivre w biznesie online!
Savoir-vivre w biznesie online
Biznes online daje nam niezwykłe możliwości. Pracujemy, skąd chcemy i mamy coraz większe możliwości wyboru, z kim właściwie pracujemy. Dla nikogo nie wydaje się już dziwne spotkanie, gdy w tle słychać szum morza lub widać palmy a w Polsce mamy styczeń. Taka swoboda przyzwyczaiła nas do większego luzu w biznesie, ale jest jedna kwestia, o której nie powinniśmy zapominać: savoir-vivre.
Savoir-vivre w biznesie – o co chodzi?
W wirtualnej przestrzeni, oprócz umiejętności zawodowych, kluczową rolę odgrywa również savoir-vivre biznesowy. Czy mam na myśli białą koszulę podczas spotkań biznesowych? Nie! (Choć nadal uważam, że powinniśmy się nawzajem szanować i spotkania w piżamie to nie jest najlepszy pomysł – zwłaszcza jeśli spotykasz się z klientem, a nie koleżanką po fachu na wirtualną kawę).
Etykieta w biznesie online to coś więcej niż punktualne przychodzenie na spotkania (lub w ogóle przychodzenie, bo jednak nadal często się zdarza, że na umówione wcześniej bezpłatne konsultacje traktowane są bez większej uwagi i osobie, która zabookowała sobie miejsce w czyimś kalendarzu nie chce się nawet napisać „odwołuję” – tak nie rób i zawsze okazuj szacunek osobie, która poświęca Ci swój czas).
Dobre zachowanie w biznesie to kilka zasad, które mogą rzutować na Twój wizerunek, powodzenie w sprzedaży, polecenia, współprace, a także na wysokość dochodów.
Poznaj 5 głównych zasad savoir-vivre w biznesie online.
Zasada #1
Nie kopiuj działań innych osób.
Czasem naprawdę łatwo zatrzeć granicę pomiędzy inspiracją a kopiowaniem, ale umówmy się, ściąganie pomysłów innych osób i przedstawianie ich jako swoje to nie jest elegancka postawa i z czasem może się zemścić. Oczywiście to normalne, że możesz oferować podobnego rodzaju usługi czy produkty jak ktoś inny, ale jeśli trafisz na kogoś, kto Cię zainspiruje – nie idź na ślepo łatwą ścieżką wykorzystania jej/jego sposobu na realizację, wysil się, by zaoferować coś swojego – warto.
Po pierwsze – jeśli okazuje się, że Twoje pomysły są zbieżne z pomysłami innych osób, działacie w podobnej branży i oferujecie podobne usługi, to wtedy warto poszukać swojego wyróżnika i na tym zbudować autorytet. Unikalność to kluczowy element sukcesu w biznesie online. Zamiast kopiować, inspiruj się, ale przede wszystkim twórz własne rozwiązania. To właśnie Twoja autentyczność przyciągnie klientów i wyróżni cię spośród konkurencji.
Po drugie – robienie sobie wrogów w sieci nie jest dobre. Lepiej postawić na współpracę! Możesz podobne branże lub zbliżone kompetencje połączyć w coś więcej. Zaproponować wspólny projekt, live, warsztaty, a może produkt? Zawsze więcej zyskasz na wychodzeniu z inicjatywą i pomysłami, niż cichym przerabianiu czyichś realizacji w swoje.
Zasada #2
Nie hejtuj. Buduj pozytywny wizerunek.
Internet pełen jest różnych opinii i komentarzy. Wolisz otaczać się ludźmi, którzy mają otwarte konflikty z innymi twórcami/przedsiębiorcami, czy wolałabyś skorzystać z usług firmy, która skupia się na ulepszaniu swojej własnej oferty, bez zaglądania na czyjeś podwórko?
Hejt źle świadczy o hejtującym, nie hejtowanym.
Niezależnie od sytuacji, unikaj negatywnego komunikatu. W biznesie online warto stawiać na konstruktywność i pozytywne podejście. Krytykę zamień na szansę do nauki, a konflikty rozwiązuj profesjonalnie. Twój pozytywny wizerunek to kapitał, który przyciągnie nowych klientów.
Jeśli nie podobają Ci się czyjeś pomysły – zachowaj to dla siebie i sama realizuj inne. Uważasz, że ktoś zachowuje się wobec Ciebie nie w porządku? Skontaktuj się z tą osobą bezpośrednio i spróbuj w kulturalny sposób wyjaśnić, skąd takie wrażenie, zamiast czynić uszczypliwe uwagi. Zauważyłaś, że ktoś kopiuje Twoje pomysły? We własnej komunikacji jeszcze bardziej podkreśl ich zalety, podeprzyj to historią powstania Twojego produktu. Zamiast wzbudzać brak zaufania do Twojej konkurencji, buduj zaufanie do siebie.
Zasada #3
Nie korzystaj z przedawnionych opinii.
Rynek i trendy w biznesie online ciągle się zmieniają. Twoja oferta również. Korzystanie z przestarzałych opinii może skutkować utratą potencjalnych klientów.
Opinie to dowód społeczny na Twoją skuteczność – często są kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy ktoś zdecyduje się na Twoje usługi lub produkt. Jeśli do zbudowania swojego wizerunku używasz opinii, które dotyczą metod czy usług, których już nie oferujesz, mogą wprowadzić Twoich odbiorców w błąd. Sugerują Twój brak spójności i tak naprawdę podważają Twoją autentyczność – skoro nie masz aktualnych opinii, to może nikt nie jest już zadowolony z Twojej pracy?
Regularnie podnoś swoje kompetencje i proś o opinie nowych klientów. Sugeruj i proś o nawiązanie do usług, w których chcesz się specjalizować. Takie opinie zbudują solidne fundamenty dla Twojego powodzenia w biznesie online.
Zasada #4
Nie kradnij klientów.
Wydawać by się mogło, że to oczywiste – a jednak wcale nie! Zdarza się, że przedsiębiorcy starają się pozyskać klientów konkurencji, ale etyka biznesowa zdecydowanie nakazuje unikać takich praktyk. Takie zachowanie jest nieeleganckie, nieuczciwe i przede wszystkim – bardzo krótkowzroczne. Zastanów się, czy klient, który przyjdzie do Ciebie ze względu np. na niższą stawkę czy w wyniku strategii, która miała podkopać jego zaufanie do konkurencji to tak naprawdę Twój klient.
Dodatkowo każde tego typu zagrania nie pozostają niezauważone i obniżają zaufanie do Ciebie…
Zamiast tego skup się na budowaniu lojalności swoich klientów poprzez wysokiej jakości pracę i obsługę, unikalne podejście do problemów i oferowanie dodatkowej wartości. Lojalność klienta to klucz do stabilnego i rozwijającego się biznesu online. Wychodź z inicjatywą, poszerzaj ofertę, pokazuj wartość tego, co robisz. To przyciągnie do Ciebie uczciwych i gotowych płacić więcej klientów. Jeśli chcesz osiągnąć sukces – skup się na własnym rozwoju.
Zasada #5
Szacunek to podstawa.
Prowadząc własny biznes, pamiętaj o szacunku!
- Chroń prywatność klientów – dbaj o bezpieczne przechowywanie ich danych, ale także zasobów kluczowych dla ich biznesu, nie udostępniaj osobom trzecim informacji, które zdobyłaś podczas rozmów biznesowych czy współprac.
- Bądź transparentna w cenach i warunkach współpracy – wszyscy cenią przejrzystość w kwestiach finansowych, unikaj niejasnych zapisów i dodatkowych, ukrytych kosztów.
- Dotrzymuj terminów – szanuj czas klienta, jeśli umawiasz się na dostarczenie pracy w określonym terminie, zrób to lub odpowiednio wcześniej uprzedź, że termin wykonania może z jakiegoś powodu się przedłużyć. Pamiętaj, że inni czekają na efekty Twojej pracy.
- Komunikuj się w kulturalny i jasny sposób – komunikacja to podstawa udanej współpracy. Proś również o feedback i opinię dotyczącą efektów Twojej pracy, aby stale podnosić jej jakość.
Savoir-vivre w biznesie online to klucz do sukcesu.
Wielu klientów poszukuje nie tylko produktów czy usług, ale także partnerów biznesowych, z którymi mogą zbudować trwałe relacje. Dbałość o unikalność, pozytywny wizerunek i lojalność to filary, na których opiera się trwały biznes online.
Stawiaj na savoir-vivre, aby Twoja marka pozytywnie się wyróżniała.
Szacunek i profesjonalizm w relacjach biznesowych zawsze się obroni.
Potrzebujesz wsparcia w reorganizacji Twojego biznesu tak, aby zarabiał? Mogę Cię wesprzeć ? Osobista Partnerka Biznesowa
To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.
Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.
Opieka i wsparcie na 100%.