kultura w biznesie online, savoir-vivre w biznesie online
|

Savoir-vivre w biznesie online


Savoir-vivre w biznesie online


Biznes online daje nam niezwykłe możliwości. Pracujemy, skąd chcemy i mamy coraz większe możliwości wyboru, z kim właściwie pracujemy. Dla nikogo nie wydaje się już dziwne spotkanie, gdy w tle słychać szum morza lub widać palmy a w Polsce mamy styczeń. Taka swoboda przyzwyczaiła nas do większego luzu w biznesie, ale jest jedna kwestia, o której nie powinniśmy zapominać: savoir-vivre.


Savoir-vivre w biznesie – o co chodzi?

W wirtualnej przestrzeni, oprócz umiejętności zawodowych, kluczową rolę odgrywa również savoir-vivre biznesowy. Czy mam na myśli białą koszulę podczas spotkań biznesowych? Nie! (Choć nadal uważam, że powinniśmy się nawzajem szanować i spotkania w piżamie to nie jest najlepszy pomysł – zwłaszcza jeśli spotykasz się z klientem, a nie koleżanką po fachu na wirtualną kawę).

Etykieta w biznesie online to coś więcej niż punktualne przychodzenie na spotkania (lub w ogóle przychodzenie, bo jednak nadal często się zdarza, że na umówione wcześniej bezpłatne konsultacje traktowane są bez większej uwagi i osobie, która zabookowała sobie miejsce w czyimś kalendarzu nie chce się nawet napisać „odwołuję” – tak nie rób i zawsze okazuj szacunek osobie, która poświęca Ci swój czas).

Dobre zachowanie w biznesie to kilka zasad, które mogą rzutować na Twój wizerunek, powodzenie w sprzedaży, polecenia, współprace, a także na wysokość dochodów. 

Poznaj 5 głównych zasad savoir-vivre w biznesie online.


Nie kopiuj działań innych osób.


Nie hejtuj. Buduj pozytywny wizerunek.

savoir vivre w biznesie online
Image by freepik on Freepik

Nie korzystaj z przedawnionych opinii.


Nie kradnij klientów.


Szacunek to podstawa.

  • Chroń prywatność klientów – dbaj o bezpieczne przechowywanie ich danych, ale także zasobów kluczowych dla ich biznesu, nie udostępniaj osobom trzecim informacji, które zdobyłaś podczas rozmów biznesowych czy współprac.
  • Bądź transparentna w cenach i warunkach współpracy – wszyscy cenią przejrzystość w kwestiach finansowych, unikaj niejasnych zapisów i dodatkowych, ukrytych kosztów.
  • Dotrzymuj terminów  – szanuj czas klienta, jeśli umawiasz się na dostarczenie pracy w określonym terminie, zrób to lub odpowiednio wcześniej uprzedź, że termin wykonania może z jakiegoś powodu się przedłużyć. Pamiętaj, że inni czekają na efekty Twojej pracy. 
  • Komunikuj się w kulturalny i jasny sposób – komunikacja to podstawa udanej współpracy. Proś również o feedback i opinię dotyczącą efektów Twojej pracy, aby stale podnosić jej jakość.

Savoir-vivre w biznesie online to klucz do sukcesu.


Potrzebujesz wsparcia w reorganizacji Twojego biznesu tak, aby zarabiał? Mogę Cię wesprzeć ? Osobista Partnerka Biznesowa

To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.

Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.

Opieka i wsparcie na 100%.

Podobne wpisy