work-life integration
|

Dlaczego tak ważna jest wiedza, po co prowadzisz biznes?

Ten artykuł przeczytasz w 3,5 minuty 🔥


Jeśli prowadzisz biznes, naprawdę ważne jest, by odpowiedzieć sobie na pytanie „po co to robię?”. Bynajmniej nie chodzi tu o podważanie jego sensu! Jeśli zastanowisz się, jakie są Twoje cele, będziesz mógł zweryfikować, czy do nich dążysz. Co Ci to da? Poniżej przedstawiam parę argumentów.

Różnica między „dlaczego” a „po co”

Przyjrzyj się poniższym pytaniom:

Dlaczego prowadzisz biznes?

Po co prowadzisz biznes?

Czy widzisz różnicę? Zadając pytanie od „dlaczego” chcemy dowiedzieć się o przyczynę, pytając się „po co” interesuje nas cel. Oczywiście, prowadząc biznes ważne jest odpowiedzieć sobie na te oba pytania. Gdy nie poświęcisz czasu na zastanowienie się, jakie są Twoje cele (i te biznesowe i te esencjalne), to będziesz świadomie prowadzić swój biznes.

Możliwość spełnienia w tym, co robisz

Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby go poczuć! Jeśli określisz, co chcesz w życiu osiągnąć, będziesz mieć możliwość wybrania sposobu na dojście do celu. Osiągając swój cel, poczujesz spełnienie (czasem jest ono niestety krótkoterminowe, ale to temat na inny artykuł). Jest tutaj tylko jeden haczyk. Spełnienie osiągniesz tylko wtedy, gdy dotrzeć do Twoich prawdziwych celów (nie tych narzuconych przez innych). Tak więc, wyznacz cele w biznesie i obierz odpowiedni kierunek, a dotrzesz w Twoje wymarzone miejsce.

Po co prowadzisz biznes?

Skuteczność działań 

Odpowiedź na pytanie „Po co prowadzę biznes?” pomoże Ci zweryfikować, czy działania w biznesie, które podejmujesz każdego dnia, są właściwe. Gdyby okazało się, że zbaczasz z wyznaczonej drogi, będziesz mieć czas na odpowiednie poprawki i zmianę koncepcji. Tylko pamiętaj, aby co jakiś czas weryfikować swoje cele biznesowe. Idealnie byłoby, abyś usiadł raz na miesiąc i zweryfikował, czy idziesz w wybranym przez siebie kierunku. Daj sobie też przestrzeń na zmianę celów, gdy czujesz, że idziesz złą drogą.

Świadome decyzje

Gdy wiesz już „po co ”, możesz skupić się na „jak”. Pomoże Ci to podejmować trafne i odpowiedzialne decyzje, a to takie właśnie prowadzą do sukcesu.

Pewność siebie

Mając ułożony plan i postępując zgodnie z nim, wraz z wynikami firmy automatycznie rośnie Twoja pewność siebie. Dzięki temu potrafisz lepiej sprzedać swój produkt lub usługi, bo Twoja pewna postawa sprawia, że inni ufają w jakość tego, co im oferujesz. Gdy ty wierzysz w cel, do którego dążysz, idziesz pewnie tą drogą.

Wewnętrzny spokój

Poczucie kontroli nad biznesem i postępowanie zgodnie z obraną wcześniej strategią prowadzą do wewnętrznego spokoju. Prowadzenie własnej firmy zazwyczaj kojarzy się ze stresem i nerwówką. Jeśli masz przemyślany plan i się go trzymasz, możesz pozwolić sobie na spokój. A to jest coś, czego pragnie każdy z nas 🙂

Warto podejść do swojego biznesu „od końca” i wszystkie swoje decyzje ukierunkować na wymarzony efekt. Odpowiedziałeś już sobie na pytanie, po co prowadzisz biznes? A jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w odpowiedzi na pytanie „po co”, to zapraszam Cię na sesje coachingowe ze mną.

Podobne wpisy