Każdy z nas popełnia błędy
Nie ma ludzi nieomylnych, każdy z nas popełnia błędy, ale to właśnie pewne doświadczenia i umiejętność wyciągania z nich wniosków, składają się na mądrość i zdolność oceny ryzyka w biznesie.
Chcesz wiedzieć, jakie są moje wnioski? Zapraszam do przeczytania tego wpisu.
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Jako online project/biznes managerka często zajmuję się podsumowaniem projektów – co poszło dobrze, a co nie. Jak można było zoptymalizować pewne procesy, a czego nie dało się przewidzieć (a co za tym idzie, także uniknąć).
W swoim biznesie też postanowiłam zrobić bilans zysków i strat, a raczej wniosków, które wyciągnęłam z pewnych sytuacji.
Czego się nauczyłam…
#1 Praca u siebie, to także praca nad sobą.
Twoja firma to Ty i tak długo, jak Ty masz motywację, siłę do działania i się rozwijasz, tak długo będzie się to przekładać na Twoje biznesowe wyniki.
#2 Potrzebna jest wiara w swoje produkty i usługi.
Bez tego ani rusz. Nawet jeśli Twój produkt jest świetny, to tak długo, jak Ty nie będziesz o tym przekonana, nie będziesz mogła przekonać do tego innych. To samo oczywiście dotyczy też usług.
#3 Aby sprzedać swoją ofertę, potrzebna jest pewność siebie.
To ona pokaże Twoim klientom, że warto Ci zaufać. Pracuj nad komunikacją, ucz się negocjacji i przede wszystkim, określ swoje zasady gry, aby samej móc się ich trzymać, gdy przyjdzie stresująca rozmowa.
#4 Budowanie marki to jest proces, który trzeba zaplanować.
Plan to must have, jeśli chcesz, aby pomysły dochodziły do etapu realizacji. Inaczej szybko się wypalisz, a w szufladzie będzie leżeć stos karteczek z genialnymi projektami, które nigdy nie ujrzą światła dziennego. Zaplanowanie strategii marketingowej własnej marki to najcenniejsze, co możesz zrobić dla siebie jako freelancerka.
#5 Dobra komunikacja jest kluczem do dobrych współprac.
Szczera komunikacja i jasno określone zasady to podstawa dobrej i długotrwałej współpracy. Tak naprawdę to ta cecha wyróżnia Cię od innych. Na pewno jest wiele freelancerek, które umieją dokładnie to samo, co Ty, ale żadna z nich nie komunikuje się dokładnie tak samo i nie ma takich cech osobowości.
#6 Bój się i działaj!
To motto towarzyszy mi od lat i nadal dodaje mi sił. Strach jest normalnym, zdrowym odruchem, ale to właśnie działanie mimo tego strachu buduje nasze sukcesy. Błędy w biznesie są czymś normalnym i obawy przed ich popełnieniem nie powinny stać się Twoim hamulcem w rozwoju.
Jakie w takim razie popełniłam błędy i jakie wyciągnęłam z nich wnioski?
#1 Nie każdy klient jest dla mnie.
Na początku „brałam” każde współprace. To chyba normalne, ponieważ chce się zdobyć doświadczenie i zbudować portfolio. Jednak nie muszę współpracować z każdym. Nie z każdym się dogaduję, to jednak podstawa współpracy.
#2 Moje zasady i granice są po to, aby ich przestrzegać.
Tak, tak. Miałam ustalone zasady, które… często ignorowałam, gdy klient o coś poprosił. (Bo go lubię, bo jest w potrzebie, bo się bałam, że znajdzie inną asystentkę…) W końcu przyszedł taki podobny moment jak na etacie: frustracja, że nie tak miało być!
#3 Szczerość przede wszystkim
Na początku obawiałam się przyznać, że pracuję równolegle na etacie. Efektem było to, że musiałam czasem „kombinować”: trzeba było uważać na to, co piszę w mediach społecznościowych. Czasem klient chciał spotkanie w godzinach pracy etatowej… Sama sobie dodawałam niepotrzebnych stresów.
#4 Różnica między kosztem a inwestycją
We własnym biznesie masz koszty – czyli wydatki, które musisz ponieść. Są też inwestycje – czyli wydatki, które chcesz ponieść, aby osiągnąć zamierzony cel… Często wszystko traktujesz jako koszt. A to błędne postrzeganie, przez które firma się nie rozwija.
Moje błędy odnoszą się do moich celów.
Moje wnioski dotyczą obszarów, które są dla mnie zawodowo i prywatnie ważne – zależy mi na wysokiej motywacji do pracy, chcę działać z osobami, z którymi nadaję na tych samych falach, cenię sobie wolność we własnym biznesie i właśnie na tej podstawie analizuję i wprowadzam w nim zmiany.
To, co ja uznaję za błąd, Ciebie może przybliżyć do osiągnięcia celu – ponieważ to jego określenie jest tutaj kluczowe.
Znając kierunek, w którym chcesz zmierzać, do niego możesz odnieść sytuację w swoim biznesie.
Błędy są nieuniknione, ale to, jak się z nimi mierzymy i jakie wnioski wyciągamy, definiuje naszą drogę do sukcesu w biznesie online, a to właśnie jego Ci życzę!
Potrzebujesz wsparcia w zbudowaniu strategii marketingowej lub przygotowaniu ścieżki klienta? Mogę Cię wesprzeć.
Osobista Partnerka Biznesowa
To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.
Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.
Opieka i wsparcie na 100%.