||

Gdyby ktoś powiedział mi to na początku…

Jakie rady chciałabym usłyszeć na starcie mojego biznesu online? 
Przeczytaj ten artykuł, aby móc wystartować z innego poziomu i nie popełniać często powielanych błędów.


Kiedy zaczynasz pracę w jakiejś firmie, zazwyczaj przydzielana jest Ci jedna osoba, która wprowadzi Cię w Twoje obowiązki, masz określony czas na wdrożenie i członków zespołu, do których możesz zwrócić się po pomoc lub potrzebne instrukcje. We własnym biznesie jest inaczej…

Na początku możesz czuć się samotna.


Na początku wszystko wydaje się nowe, a Ty nie do końca wiesz, jak się w tym poruszać, skąd czerpać inspiracje, komu ufać, od kogo się uczyć… I nie będę ukrywać. Nie masz wystarczającej wiedzy o biznesie online (nikt jej nie ma, póki nie zacznie prowadzić swojego biznesu online).

We własnym biznesie często masz tylko siebie i poczucie, że rynek wypełniony ekspertami z wieloletnim doświadczeniem. Porównujesz się do osób, które znasz z sieci, i które już osiągają sukcesy. 

Jakie rady chciałabym usłyszeć na starcie mojego biznesu online?
Image by ahmadzada on Freepik

Nie porównuj tego, co u Ciebie na zapleczu z tym, co u innych na wystawie. 

Odkąd zaczęłam pracę na swoim, nauczyłam się bardzo wiele. Przede wszystkim na swoich doświadczeniach. Było tak między innymi dlatego, że lubię sprawdzać, testować i liczę się z tym, że coś może nie wyjść za pierwszym razem. Wiem jednak, że nie popełniłabym wielu błędów, gdybym spotkała kogoś, kto zdradzi mi kilka sekretów zza kulis pracy nad własną firmą. 


Moją pasją i misją jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet i freelancerek, dlatego teraz podzielę się z Tobą tym, co ułatwiłoby mi start kilka lat temu. Jakie rady chciałabym usłyszeć na starcie mojego biznesu online? Przeczytaj!


5 rzeczy, które chciałabym usłyszeć na początku działania na swoim.

#1 Twoja stawka powinna Cię motywować do pracy od samego początku.

Stawka, którą ustalasz dla swoich usług, nie może być zbyt niska, nawet jeśli w swojej ocenie masz wciąż niewielkie doświadczenie. Umiejętności w trakcie współpracy wskakują na wyższe poziomy w bardzo szybkim tempie. Zamiast podwyższać ceny swoich usług kilka tygodni po rozpoczęciu współpracy, od początku wyceniaj je na poziomie, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.

#2 Żeby pracować jako freelancerka, ułóż plan działania własnej firmy.

Wiem, to może wydawać się trudne, ale uwierz mi, jest bardzo potrzebne. Plan działania to kluczowy element każdego biznesu, również dla freelancerek. Nie tylko pracujesz dla innych – pracujesz też u siebie. Powinnaś mieć jasno sprecyzowane cele biznesowe oraz strategię, jak je osiągnąć. Twój plan powinien zawierać informacje na temat swojej oferty usług, grupy docelowej, strategii marketingowej, planu finansowego oraz harmonogramu pracy. Nie musi być to skomplikowany dokument, ale ważne jest, abyś miała klarowny plan, który będzie Cię prowadził do sukcesu. W określaniu Twoich celów i strategii mogą Ci pomóc te wpisy:

Jak wyznaczać swoje cele, aby potem je realizować.
Gdzie są ci klienci?

5 rzeczy, które chciałabym wiedzieć na starcie biznesu online.
Image by freepik on Freepik

#3 Aby podjąć skuteczne działania, powinnaś wierzyć w siebie i być pewną siebie.

Te dwie cechy są niezbędne w biznesie. Ale mam dobrą wiadomość! Możesz je wypracować!

Nie martw się, jeśli czasami czujesz się niepewnie, ale nigdy nie sabotuj własnych działań przez brak wiary w siebie. Nasze myśli bardzo często determinują nasz sposób działania. Jeśli Ty nie będziesz wierzyć, że dasz radę, to jak masz ją dać? Pewność siebie można rozwijać poprzez działanie. Z każdym sukcesem i każdym popełnionym błędem wyciągasz wnioski i się doskonalisz. Ważne jest, abyś pamiętała, że nawet najbardziej doświadczeni przedsiębiorcy zaczynali od początku i mieli wątpliwości. Bój się i działaj – zawsze!

4 Jeśli chcesz, aby klienci dowiedzieli się o Twoich usługach, potrzebna jest dobrze opracowana strategia promocji.

Opracowanie skutecznej strategii promocyjnej pomoże Ci działać precyzyjnie i według określonego planu, a to sprawia, że nie marnujesz czasu na spontaniczne działania od okazji do okazji. Możesz wykorzystać różne kanały: media społecznościowe, blogowanie, networking, płatne reklamy czy udział w wydarzeniach branżowych. Ważne jest, żebyś dostosowała swoją strategię do swojej grupy docelowej i rynku, na którym działasz, a przede wszystkim, działała w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Tylko w ten sposób przyciągniesz klientów, z którymi naprawdę chcesz pracować. Dlatego tak ważne jest określenie Twojej strategii już na samym początku.

#5 Oferta Twoich usług NIE POWINNA BYĆ IDEALNA.

Powinna być taka, żeby zaciekawić i sprawić, że klienci będą chcieli z Tobą współpracować. Dobra oferta pokazuje, że potrafisz rozwiązać problemy klientów. Ukazuje Twój sposób komunikacji, działania i pracy. Podkreśla korzyści, które wynikają z Twoich działań. Skoncentruj się na dostarczeniu wartości poprzez swoje usługi i pokaż, dlaczego warto z Tobą współpracować. Pamiętaj, że po drugiej stronie też jest człowiek i to z nim możesz (ale nie musisz) zbudować długotrwałe relacje biznesowe.


Wszystko zaczyna się od Ciebie.


Potrzebujesz wsparcia w zbudowaniu strategii marketingowej lub przygotowaniu ścieżki klienta? Mogę Cię wesprzeć.
Osobista Partnerka Biznesowa

To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.

Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.

Opieka i wsparcie na 100%.

Podobne wpisy