Gdzie są ci klienci?
Nie narzekasz na nadmiar klientów? Zastanawiasz się, gdzie i jak się wyróżnić, by do nich dotrzeć? Brak klientów to jeden z największych stresów przedsiębiorczyń.
Jeśli jesteś gotowa na pracę, aby poprawić swoją sytuację, to ten artykuł jest dla Ciebie.
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Czy ktoś będzie chciał ze mną współpracować?
Nie zawsze byłam pewną siebie przedsiębiorczynią. Na początku towarzyszył mi duży niepokój związany z pozyskiwaniem klientów.
Czy ktoś będzie chciał ze mną współpracować?
Jak się wyróżnić?
Gdzie szukać zleceń?
Kiedy zacznie mi się to opłacać?
Jak przygotować ofertę i co w niej zawrzeć?
Praca na etacie zdejmuje z nas te dylematy. Wypłata jest zazwyczaj stała, a bilans finansowy firmy jest zmartwieniem kogoś innego. W prowadzeniu własnego biznesu, gdy pojawią się pierwsze stresy, może najść Cię pokusa schowania się w bezpiecznej przystani etatu i ucieczka przed odpowiedzialnością, ale uwierz mi, jeśli już raz poczułaś, że chciałabyś działać na swoim, ta myśl tak łatwo nie wyparuje z głowy.
Zamiast szukać blokad, lepiej przejść do czynów.
Skoro już zdjęłaś buty, by wejść do tej rzeki, to spróbuj teraz przez nią przejść.
Moja pierwsza oferta była prezentacją wideo, bo już wtedy wiedziałam, że trzeba się wyróżnić, tylko tak naprawdę, jak to zrobić?
Najtrudniej jest zacząć, ale jeśli przygotujesz odpowiednią ofertę, odezwiesz się do osób, z którymi naprawdę czujesz, że chciałabyś współpracować… Twój biznes zacznie działać! To jest proces nauki oraz doświadczenia. Dlatego teraz wspieram też kobiety, które chcą zacząć, aby pomóc im w tych działaniach.
Klienci, którzy sami do Ciebie przychodzą.
Tak naprawdę, jeśli poprawnie skonstruujesz swoją ofertę i będziesz pracować na dobrym poziomie, przyjdzie moment, w którym klienci sami będą się do Ciebie odzywać – z poleceń, bo o Tobie słyszeli, bo podoba im się Twój styl działania. Brzmi cukierkowo?
Nie będę słodzić, zanim to nastąpi, musisz wykonać pracę. Nic nie przyjdzie samo, ale mądre kroki pomogą Ci szybciej osiągnąć zamierzony efekt.
Ważne jest, aby wykorzystać to, że w Twoim biznesie to Ty decydujesz i już od początku określić to, jak i z kim chcesz pracować. Myślisz, że nakłaniam Cię do stawiania warunków? Nie. Zachęcam Cię jedynie do pracy w zgodzie ze swoimi wartościami, to pomoże Ci przyciągnąć do siebie klientów, z którymi pracę będziesz sobie cenić.
Zbuduj fundamenty swojej firmy.
Często znamy tzw. dobre praktyki, a ponieważ już je znamy z teorii, wydaje nam się, że nie wymagają one pracy. Tak naprawdę, trzeba ją wykonać – od podstaw.
Analiza w solobiznesie.
Co mam na myśli? Analizę SWOT oraz analizę biznesową. Na dłuższą metę działanie wyłącznie intuicyjne się nie sprawdzi. Solobiznes to też biznes. Rządzi się pewnymi prawami.
Kluczowe tu jest uświadomienie sobie Twoich mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w Twoim biznesie.
Ustal własne zasady.
Rozpisz sobie, na jakich zasadach chcesz współpracować i w jakiego typu biznesowe relacje nie chcesz wchodzić, aby mieć pewność, że działasz w zgodzie ze sobą.
Zbuduj sieć kontaktów.
Aby się rozwinąć, powinnaś poznawać ludzi. Nawet jeśli jesteś introwertyczka, spróbuj znaleźć swój sposób – LinkedIn, Facebook, Instagram, wydarzenia branżowe, konferencje (stacjonarne i online). Dopasuj miejsce do Twoich preferencji.
Strategicznie planuj własny rozwój.
Możesz do tego podejść jak do projektu, którym zarządzasz i konsekwentnie realizuje jego kolejne etapy.
Zbuduj silną markę osobistą.
Wybierz miejsce, w którym się pokażesz i działaj. Pokazuj swoją pracę, dziel się wiedzą, opiniami, kulisami pracy. Inaczej pokażesz się jako specjalistka od WordPressa, a inaczej jako social media managerka. Będziesz też zapewne celować w różne miejsca (pamiętaj, że pojawiamy się tam, gdzie jest Twój klient, a nie gdzie bywasz Ty). Najważniejsze, to nie wstydzić się pokazywać! Bój się i działaj!
Freelancerka na horyzoncie.
Kiedy wykonasz solidną analizę, będziesz mogła określić, gdzie i jakiego typu klientów szukać, a następnie do nich dostosować swoją ofertę. Jeśli zostanie to poprzedzone odpowiednią analizą, będziesz mogła ustalić plan i realizować go krok po kroku.
Kilka kluczowych kwestii, które pomagają dotrzeć do dobrych klientów:
- analiza biznesowa,
- spersonalizowana i niesztampowa oferta,
- zbieranie i podpieranie się pozytywnymi opiniami,
- dopracowane portfolio,
- profesjonalny wizerunek.
Co to znaczy „wyróżnij się”?
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, prawda?
W wyróżnieniu się nie chodzi tak naprawdę o to, aby być egzotyczną i usilnie zwracać na siebie uwagę. Sednem jest pokazanie klientowi, że decyzja na skorzystanie właśnie z Twoich usług jest dobrą decyzją. Wyróżnić się możesz: formą, jakością, dokładnym dopasowaniem, doświadczeniem, kulturą osobistą, energią, jaka od Ciebie bije czy opiniami dotychczasowych klientów.
Wyróżnij się swoją jakością pracy i osobowością, czyli po prostu podkreśl, jaka jesteś i jak działasz.
Zastanów się, z kim chcesz współpracować i takich osób szukaj, do takich osób kieruj swoje komunikaty i przede wszystkim – nie próbuj iść na skróty. Zacznij od podstaw, a one pozwolą Ci określić, jak się wyróżnić na rynku.
Twój biznes może być uporządkowany i stabilny już od samego początku.
Trzeba zbudować solidny grunt – tylko i aż.
Potrzebujesz wsparcia w zbudowaniu strategii marketingowej lub przygotowaniu ścieżki klienta? Mogę Cię wesprzeć.
Osobista Partnerka Biznesowa
To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.
Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.
Opieka i wsparcie na 100%.