wpis
||

Mój nietypowy sposób na prokrastynację

Ten artykuł przeczytasz w 5,7 minut 🔥


W tym artykule chciałam się z Tobą podzielić jednym z moich sposobów, który stosuję po to, aby nie odkładać rzeczy na później i żeby robić zadania od razu.

Sposób, który chciałabym Ci przedstawić, to nie jest jednak metoda typu: planowanie zadań w kalendarzu, odhaczania listy to-do czy zaczynanie od najtrudniejszego zadania (o których często można przeczytać w różnych poradnikach). Moja metoda jest trochę inna i wydaje mi się, że dla osób, które właśnie nie są tak zdyscyplinowane, zorganizowane i nie lubią list i kalendarzy może się ona świetnie sprawdzić!

Codziennie wieczorem zapisuję sobie w moim notatnik zadania, które zrobiłam danego dnia i z których jestem dumna. Ogólnie szkic wygląda tak:

„Jestem dumna z tego, że przygotowałam 3 maile sprzedażowe w Mailerlite dla klientki”.

Jest to bardzo konkretnie opisana czynność, która została wykonana przeze mnie danego dnia. Oto inne przykłady:

„Jestem dumna z tego, że dzisiaj rano poćwiczyłam jogę przez 30 minut”

„Jestem dumna z tego, że dzisiaj wieczorem zrobiłam medytację z córką”

„Jestem dumna dzisiaj z tego, że ugotowałam zdrowy wegański obiad”

Podkreślam, że są to konkretnie opisane zadania, a nie tylko ogólnikowo, typu: „Jestem dumna, że zdrowo jadłam cały dzień”. Zapisuję, że to ten JEDEN, KONKRETNY posiłek był zdrowy. To są takie małe kroczki, zadania, czy mikro nawyki, które zauważam, na które zwróciłam uwagę, i które motywują mnie do dalszego kontynuowania tych nawyków. Chcę po prostu dalej robić te rzeczy, które sprawiają, że czuję się lepiej.

Z drugiej strony notuję też rzeczy, które nie podobały mi się danego dnia, jak na przykład:

„Nie podobało mi się, że dzisiaj nie zadzwoniłam do klientki i nie wyjaśniłam z nią danego problemu”.

„Nie podobało mi się, że nie odpisałam na maila do danej osoby.”

Są to rzeczy i zadania z życia prywatnego, jak i życia zawodowego. Wypisuję je dlatego, aby mieć porównanie, czy w danym dniu było więcej rzeczy na plus, czy więcej rzeczy na minus. Czy w danym dniu skupiłam się na rzeczach, które zrobiłam dobrze czy nie? Może się jednak zdarzyć, że akurat tego dnia mam takie mega flow i po prostu robię tak dużo rzeczy i to w takim tempie, że po prostu ta lista może być bardzo długa. Będą też czasami dni, że mam problem z napisaniem choćby jednego zdania.

Jest to według mnie bardzo dobry sposób na uświadomienie sobie mojego stanu oraz zauważenie, że czasami mam gorszy dzień, a więc robię mniej rzeczy, z których jestem dumna. Są też takie dni, że naprawdę wszystko się dobrze układa i wtedy wypisuję więcej. Daje mi to też dodatkową motywację do tego, aby codziennie coś napisać, nieważne, czy to będzie to coś pozytywnego, czy negatywnego. Najważniejsze, aby notować regularnie i codziennie.

Wypróbuj tę metodę przynajmniej przez 30 dni! W krótszym okresie może się nie udać i możesz się zniechęcić. Jeżeli napiszesz parę zdań, to od razu będziesz mieć świadomość tego, co wydarzyło się danego dnia. I właśnie to jest świetna metoda na prokrastynację. Po pierwsze dlatego, że nie będziesz chcieć mieć pustej kartki, po prostu chcesz mieć coś zapisane.  I gdy danego wieczoru uświadomisz sobie, że dzisiaj był zły dzień, że nic się nie udało, to przynajmniej znak dla Ciebie, że może coś w Twoim życiu zaczyna dziać się nie tak, jak chciałabyś. I też pamiętaj, że wtedy wieczorem i tak możesz zrobić coś małego, drobnego, co poprawi Ci samopoczucie (np. jogę). Chodzi o to właśnie, żeby nawet po tak ciężkim dniu, znaleźć coś, z czego jesteś dumna. Zacznij zauważać te małe kroczki i je wypisywać.

Bardzo polecam ten sposób na prokrastynację. W moim przypadku bardzo mnie dyscyplinuje. Tak szczerze, świadomość, że chcę zapisać całą kartkę wieczorem pozytywnymi rzeczami, motywuje mnie, aby w ciągu dnia zrobić coś bardziej kreatywnego, twórczego i żeby się bardziej rozwijać. Uważam to za świetny sposób na walkę z prokrastynacją. W moim przypadku sprawdza się świetnie!

Więc, na co czekasz? Zaczniesz pisać od dzisiaj?
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w swoim biznesie, to mam dla Ciebie ofertę, której nie ma na rynku 👉 Osobista Partnerka Biznesowa

To połączenie wsparcia strategicznego z wykonawczym: od kreowania strategii oraz organizację w Twoim biznesie online (pozyskiwanie klientów, sprzedaż czy marketing) poprzez wdrażanie tych działań w biznesie.

Nie znajdziesz drugiej takiej usługi na rynku.

Opieka i wsparcie na 100%.

Podobne wpisy